ویدئو کنفرانس

وبکم logitech meetup


سیسکو


ویدئو کنفرانس یا کنفرانس ویدئویی چیست؟

ویدئو کنفرانس  به کاربران در مکانهای مختلف امکان می دهد جلسات را به صورت از راه دور به انجام رسانند. به عبارتی می توان گفت کنفرانس ویدئویی یک ارتباط زنده و بصری بین دو یا چند نفر است که به منظور ارتباط در مکانهای جداگانه ساکن هستند. در ساده ترین آن ، کنفرانس ویدیویی انتقال تصاویر استاتیک و متن را بین دو مکان فراهم می کند. در پیشرفته ترین آن ، انتقال تصاویر ویدئویی با حرکت کامل و صدا با کیفیت بالا بین چندین مکان فراهم می شود.
شمای از جلسه ویدئو کنفرانس

المان های مورد نیاز برای ویدئو کنفرانس

برای ویدئو کنفرانس نیاز به برخی تجهیزات داریم که در اینجا به آنها اشاره خواهد.

 • شبکه ای برای انتقال داده ها
 • دو یا چند دوربین فیلمبرداری یا وب کم که ورودی ویدیو را ارائه می دهند.
 • دو یا چند میکروفون
 • صفحه نمایش کامپیوتر ، مانیتور ، تلویزیون یا پروژکتور که می تواند خروجی ویدیو را پخش کند.
 • هدفون ، بلندگوهای لپ تاپ یا بلندگوهای حرفه ای که می توانند برای خروجی صوتی استفاده شوند.
 • فن آوری رمزگذاری و رمزگشایی مبتنی بر سخت افزار یا نرم افزار
 • کدک ها ، که می تواند داده های آنالوگ (AV) را در بسته های دیجیتالی در انتهای توزیع فشرده کند
 • سپس کدک ها داده ها را در نقطه انتهایی فشرده سازی کند.
 • نرم افزار لغو صدای اکو (AEC) که باعث کاهش تأخیرهای صوتی

ویدئو کنفرانس چگونه کار می کند

فرایند کنفرانس ویدئویی را می توان به دو مرحله تقسیم کرد:

 • فرآیند فشرده سازی
 • فرآیند انتقال

فرآیند فشرده سازی

در حین فشرده سازی عملیات زیر صورت می گیرد:

 •  وب کم و میکروفون ورودی AV آنالوگ را ضبط می کنند.
 • داده های جمع آوری شده به صورت امواج مداوم فرکانس و دامنه است.
 • این امواج بیانگر صداها ، رنگ ها ، روشنایی ، عمق و سایه های ضبط شده است.
 • برای اینکه این داده ها از طریق شبکه عادی منتقل شوند به کدک نیاز است.
 • باید از کدک ها برای فشرده سازی داده ها در بسته های دیجیتالی استفاده کنید.
 • کدک ها این امکان را می دهد تا ورودی AV ضبط شده سریعتر از طریق شبکه منتقل شوند.

فرآیند انتقال

در مرحله انتقال:

 • داده های فشرده شده دیجیتالی از طریق شبکه دیجیتال به رایانه گیرنده ارسال می شوند.
 • پس از رسیدن به نقطه پایانی ، کدک ها داده ها را از حالت فشره خارج می کنند.
 • داده ها دوباره به صوت و تصویر آنالوگ تبدیل می شوند.
 • سیگنال ها به نمایشگر و بلندگوها اجازه می دهند داده های AV را به درستی مشاهده و شنیده شوند.

 

اهمیت و مزایای کنفرانس ویدیویی

این مزایا عبارتند از:

 • هزینه های مسافرتی پایین تر – به خصوص برای آموزش کارمندان
 • کوتاه شدن زمان پروژه در نتیجه بهبود ارتباطات بین اعضای تیم
 • جلسات کارآمد تر با تبادل ارتباطات
 • افزایش بهره وری
 • صرفه جویی در زمان
 • حذف مخاطرات سفرهای بین شهری

 

معایب ویدئو کنفرانس

در حالی که کنفرانس ویدیویی مزایای بی شماری را به همراه دارد، همچنین دارای معایب متعددی است. به عنوان مثال

 • تماس ویدیویی و کنفرانس نیاز به یک اتصال اینترنتی پر سرعت  دارد.
 • فقط یک اتصال اینترنتی قوی می تواند تضمین کند که صدا و تصویر شمامنتقل می شود.
 • هرگونه مشکلی در مورد پهنای باند، می تواند باعث قطع شدن یا از بین رفتن صدا و تصویر شود.
 • مکالمه ویدئویی ، حتی با اتصال سریع اینترنت ، هنوز هم تاخیر صوتی شدید را تجربه می کند
 • هزینه خرید تجهیزات ویدئو کنفرانس می باشد (این هزینه یکبار برای خرید انجام می شود)

 

تاریخچه ویدئو کنفرانس

اولین تحولات کنفرانس ویدئویی را می توان به دهه 1920 نشان داد که AT&T Bell Labs و John Logie Bair شروع به آزمایش با تلفنهای ویدئویی کردند. در دهه 1930 ، آزمایش های اولیه کنفرانس ویدئویی در آلمان نیز انجام شد. این فناوری اولیه شامل تلفن های تصویری بود که می توانند تصاویر را از طریق خطوط تلفن ارسال کنند.
اولین ویدئو کنفرانس
در اوایل دهه 1970 ، AT&T استفاده از کنفرانس ویدیویی را با سرویس Picturephone خود شروع کرد. با این حال ، شروع به استفاده گسترده کنفرانس ویدئویی واقعاً در دهه 1980 با انقلاب رایانه آغاز شد. این انقلاب باعث اختراع کدک ها و همچنین افزایش خدمات باند پهن مانند ISDN شد و امکان ارسال تصاویر بصری را برای استفاده شخصی فراهم می آورد. معرفی بعدی تلفن های همراه باعث افزایش محبوبیت کنفرانس ویدیویی شد.
ویدئو کنفرانس 1970
وب کم ها در دهه 1990 در پردیس های کالج ظاهر شدند. در آگوست 1994 ، QuickCam – اولین وب کم تجاری – معرفی شد. با این حال ، این تنها با مکینتاش سازگار بود. بعد ها یک نسخه سازگار با ویندوز در سال 1995 منتشر شد.
اولین وب کم
در سال 1992 ، کارمندان بخش فناوری اطلاعات دانشگاه کرنل نرم افزار کنفرانس ویدیویی CU-SeeMe را برای مک تهیه کردند. آنها این نرم افزار را برای ویندوز در سال 1994 توسعه دادند. نرم افزار CU-SeeMe در سال 1995 به صورت تجاری منتشر شد. اولین ایستگاه های رادیویی اینترنتی را معرفی کرد.

در سال 2004 ، بسیاری از مشاغل شروع به پذیرش ویدئو کنفرانس برای اولین بار کردند. زیرا سرانجام پهنای باند افزایش یافته و هزینه ها آن کاهش پیدا کرده بود.
Polycom VSX 7000
اما امروز دستگاه های ویدئو کنفرانس هم قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری و نیز سرویس های ابری را دارند و هر روز کیفیت تصویر بهتر و صدا شفاف تر را ارائه می کنند.
 cisco dx80

موارد استفاده ویدئو کنفرانس

جلسات کاری

ویدئو کنفرانس به برگزاری جلسات کاری گروهی کمک زیادی می کند. مدیران یا روسای شرکت ها می توانند اطلاعات اساسی را با کارمندان خود به اشتراک بگذارند. گروه هایی که مایل به پیش بینی یک پروژه هستند با استفاده از ویژگی هایی مانند اشتراک صفحه ، وایت بورد ، و غیره می توانند جزئیات را به راحتی مورد بحث و گفتگو قرار دهند.
جلسات کاری ویدئو کنفرانس

آموزش آنلاین

فناوری برای تبدیل شدن یادگیری از راه دور به یک واقعیت کمک کرده است. در نتیجه ، یک معلم دیگر نیازی به حضور در همان اتاق دانش آموزان خود ندارد. به عنوان مثال
معلم می تواند آموزش خود را در مورد یک مساله از راه دور به دانش آموزان ارائه کند به عنوان مثال در یک موزه باشد و در مورد تاریخ صحبت کند بدون اینکه نیاز باشد همه دانش آموزان در انجا حضور داشته باشند.
تعامل با تعداد زیادی از افراد به طور همزمان در آموزش آنلاین با استفاده از کنفرانس ویدئویی ساده شده است. سوالات می توانند توسط هر فردی از هر مکانی به هر دانشجویی پاسخ داده شوند. در همین حال ، این رویکرد می تواند برای آموزش دانش آموزان در مناطق روستایی نیز به کار رود.
آموزش آنلاین ویدئو کنفرانس

مدیریت کسب و کار

در گذشته ، مدیریت یک مشاغل در وب غیرقانونی بود. با این حال امروزه، مکانهای کار از راه دور و کارمندان مجازی با معرفی وب به یک مجموعه استاندارد تبدیل شده اند. تعامل از طریق ایمیل ، خدمات گپ ، که شامل ویدئو کنفرانس می شود ، به بخش مهمی در ایجاد انگیزه در این نوع شرکت ها تبدیل شده است. اکنون امکان پذیر است که کارفرمایان با طراحان، محتوا نویسان ، کارمندان اداری و سایر کارمندان از راه دور ارتباط برقرار کنند.
ویدئو کنفرانس

مصاحبه های ویدئویی

در سالهای گذشته مصاحبه های ویدیویی رایج نبود. در حال حاضر ، تماس های ویدئو کنفرانس توسط بسیاری در حال انجام است تا بتواند کارشناسان خبره، کارگران بالقوه را شناسایی کند. در برخی مواقع دسترسی پیدا کردن به افراد به صورت حضوری ممکن نیست ولی دسترسی به آنها به صورت از راه دور امروز آسانتر شده است. با ویدئو کنفرانس می توان طیف زیادی از افراد را مورد مصاحبه قرار داد.
مصاحبه ویدئو کنفرانس

دور کاری

در حال حاضر تعداد بسیار بیشتری از کارمندان آماده انتخاب یک روش ابتکاری برای کار از خانه هستند. کارمندان می توانند از ارتباطات ویدئویی استفاده کنند تا ارتباط خود را با مشتریان یا همکاران به روشی واقع بینانه حفظ کنند. کار در خانه موجب صرفه جویی وقت شما می شود (وقت شما در مترو، ترافیک به هدر نمی رود). همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان و لزوم حفظ فاصله های اجتماعی نیاز است که برخی از امور کارمندان به صورت دور کاری انجام شود که ویدئو کنفرانس به این امر، کمک زیادی نموده است.
دورکاری ویدئو کنفرانس

تشخیص از راه دور

توانایی شناسایی یک علامت یا مشکل از دور به عنوان تشخیص از راه دور گفته می شود. در مراقبت های بهداشتی ، ممکن است فرد مبتلا در خانه یا حتی خارج از کشور باشد و پزشک یا متخصص پزشکی می تواند در منطقه دیگری باشد. این تاکتیک همچنین توسط فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی در حالی که از دوربین یا تماس از راه دور برای کمک به کارمندان زمین استفاده می کنند ، استفاده می شود.
ویدئو کنفرانس dx80

دستگاه های قضایی

ویدئو کنفرانس توسط بسیاری از سالن های دادگاه برای ارتباط با زندانیان استفاده می شود. به دلیل اقدامات چشمگیر انجام شده توسط ویدئو کنفرانس با کیفیت بالا ، فرد احساس خواهد کرد که واقعاً در آنجا است. تصویر و صدای شاهد یا زندانی به صورت دیجیتالی پخش شود بهتر از آن است که دادگاه حضور داشته باشد. در واقع شاهد می تواند بدون اینکه تصویر وی توسط زندانی دیده شود به صورت ویدئو کنفرانس شهادت دهد.
ویدئو کنفرانس دادگاه

انواع ویدئو کنفرانس

روش های محتلفی برای برگزاری ویدئو کنفرانس وجود دارد. این روش های معروف عبارتند از:

 • سیستم های کنفرانس Telepresence
 • سیستم های ویدئو کنفرانس ادغام شده
 • سیستم های ویدئو کنفرانس دسکتاپ
 • سرویس های ویدئو کنفرانس ابری (بر مبنای سرویس)
 • سیستم های ویدئو کنفرانس بر مبنای کدک

انواع ویدئو کنفرانس

سیستم های کنفرانس Telepresence

Telepresence به گونه ای طراحی شده است که جلسات ویدئو کنفرانس تا حد زیادی واقعی به نظر برسند. در این ویدئو کنفرانس صفحه های بزرگ استفاده می شوند و دوربین ها در سطح چشم قرار می گیرند. نتیجه یک مجموعه ویدئو کنفرانس است که به نظر می رسد که همه شرکت کنندگان در همان اتاق و اطراف همان میز نشسته اند.
ویدئو کنفرانس telepresence

سیستم های ویدئو کنفرانس ادغام شده

سیستم های کنفرانس ویدئویی یکپارچه به طور کلی برای کنفرانس های گروهی در جایی که یک مکان متمرکز برای تجهیزات وجود دارد، طراحی شده اند. این شامل سخت افزار و کدک است. تمام دوربین اصلی ، نمایشگرها و سایر فیلمهای جانبی در محل کنفرانس اصلی سوار شده اند. سیستم های کنفرانس ویدئویی یکپارچه معمولاً برای کنفرانس های اتاق و کلاس درس ایده آل هستند. دستگاه ویدئو کنفرانس سیسکو sx10 یکی از این دستگاه ها می باشد.
ویدئو کنفرانس ادغام شده

سیستم های ویدئو کنفرانس دسکتاپ

این روش ویدئو کنفرانس بسیار محبوب می باشد. در این روش یک نرم افزار برای ارتباط ویدئو کنفرانس استفاده می شود (اسکایپ، zoom، adobe Connect) در واقع این نرم افزار به صورت کدک عمل می کند و اطلاعات صوتی در یافتی از میکروفون و تصویر دریافتی از میکروفون را فشرده سازی و انتقال می دهد. بهترین وب کم مورد نیاز برای استفاده در این سیستم ها وب کم مایکروسافت LifeCam Studio می باشد.

وبکم لاجیتک C930E

همچنین در صورتی که به صورت گروهی برای برگزاری ویدئو کنفرانس استفاده می کنید می توانید از ویدئو کنفرانس لاجیتک group به عنوان یکی از برترین تجهیزات ویدئو کنفرانس استفاده نمایید. یکی از ویژگی های بارز ویدئو کنفرانس Logitech Group وجود دوربین با کیفیت با زوم 12 برابر می باشد که کاملاً برای جلسات 14 الی 20 نفر مناسب می باشد.
ویدئو کنفرانس لاجیتک group

سرویس های ویدئو کنفرانس ابری (مبنتی بر سرویس)

برای سیستمهای مبتنی بر سرویس ، ارائه دهنده ، که غالباً یک شرکت مخابراتی محسوب می شود ، هنگام تنظیم شبکه ، اکثر کنترل را درست می کند. این به معنای کار کمتری برای راه اندازی توسط شما انجام می شود. شما فقط هزینه راه حل را پرداخت می کنید.

ویدئو کنفرانس ابری

سیستم های ویدئو کنفرانس بر مبنای کدک

این راه حل  شامل یک کدک، دوربین و میکروفون می باشد. این تجهیزات به تجهیزات کنفرانس سخت افزاری مشهور می باشند. از جمله این تجهیزات می توانیم به تجهیزات زیر اشاره کنیم

 
ویدئو کنفرانس group 500

جمع بندی

راه حل های ویدئو کنفرانس، ممکن است توسط هر سازمانی در زمینه چندگانه مورد استفاده قرار گیرد تا از پیشرفت، بهره‌وری، انسجام و همچنین توسعه به طور کامل استفاده کند. مجموعه ایران تک نت افتخار دارد به عنوان وارد کننده برتر تجهیزات ویدئو کنفرانس آماده انتقال مشاوره، آموزش و راهنمایی شما عزیزان در این زمینه باشد کافی است با تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ما بهره بگیرید.